Hacı Bektaş-ı Veli Kimdir, Hacı Bektaş-ı Veli’nin Hayatı

Sponsor Bağlantılar

hacı bektaşı veli kimdir,hacı bektaşı velinin hayatı,hacı bektaşı velinin eserleri nelerdir

HACI BEKTAŞ-I VELİ

Osmanlı Devletinin kuruluş yıllarında yaşayan evliyânın büyüklerinden. İsmi, Seyyid Muhammed bin İbrâhim Atâ olup, lakabı Hacı Bektâş’tır. 1281 (H. 680) târihinde Horasan’ın Nişâbûr şehrinde doğdu. Seyyid olup, nesebi (soyu) hazret-i Ali’ye dayanmaktadır. 1338 (H. 738) târihinde Kırşehir’e yakın bir yerde vefât etti. Vefâtı hakkında başka rivâyetler de vardır. Türbesinin bulunduğu kasabaya sonradan Hacıbektaş ismi verilmiştir.

Bektâş-ı Velî küçük yaşta ilim öğrenmesi için, âilesi tarafından Ahmed Yesevî’nin halîfesi Şeyh Lokman-ı Perende’ye teslim edildi. Çocukken bir çok kerâmetleri görüldü. Lokman-ı Perende hacca gidip Arafat’ta kıbleye döndüğü sırada, bir anda karşısında Bektâş-ı Velî’yi gördü. Nişâbûr’a dönünce bu kerâmetini herkese anlattı ve “Hacı” lakabını verdi. Hacı Bektâş-ı Velî kendisinden kerâmet görenlerin şaşırdıklarını görünce; “Ben Resûlullah’ın neslindenim. Bana bunları çok görmeyiniz. Bunlar bana Allahü teâlânın bir ihsânıdır.” demiştir. Sık sık Hızır aleyhisselâm ile buluşurdu.

Hacı Bektâş-ı Velî, tahsîlini tamamladıktan sonra, Anadolu’ya geldi. Halka doğru yolu göstermeye başlayıp, kıymetli talebeler yetiştirdi. Kısa zamanda herkes tarafından tanındı ve büyük iltifât ve rağbet gördü. Bu sırada Anadolu’da dînî, iktisâdî, askerî ve sosyal bir teşkilât olan kendisine bağlı ahîlik teşkilâtı ile büyük hizmetler yaptı. Bundan dolayı Osmanlı sultanları tarafından sayılıp sevildi. Osmanlı Devletinin sağlam temeller üzerine oturmasında büyük himmetleri oldu.

Hâcı Bektâş-ı Velî, Sultan Orhan ile sohbet etti. Yeniçeri askeri kurulurken duâda bulundu. Onlara İslâmiyetten ayrılmamalarını nasihat etti. Böylece Hacı Bektâş-ı Velî’yi kendilerine mânevî pîr olarak kabul eden bu ordu, mânevî hayâtını ve disiplinini ona bağladı. Hacı Bektâş-ı Velî asırlarca yeniçeriliğin pîri, üstâdı ve mânevî hâmisi olarak bilindi. Bu bağlılık ve muhabbet, yeniçerilerin sulh zamanlarındaki tâlimleri ve harplerdeki gayret ve kahramanlıklarında çok iyi neticeler verdi. Yeniçeriler, dervişler gibi cihâd azmiyle dolu olarak büyük kahramanlıklar gösterdiler.

Büyük evliyâ Hacı Bektâş-ı Velî’nin derslerini dinleyen, sohbetlerine katılan ve ondan feyz alanlara tasavvuftaki usûle uyularak “Bektâşî” bu yola da “Bektâşiyye” veya “Bektâşîlik” adı verildi. Bektâşîler zamanla azaldı. İki üç asır sonra hakîkî Bektâşîlik unutuldu. Tîmûr Hanın önünden kaçan Hurûfîler kendilerini kurtarmak için Bektâşî tekkelerine sığındılar. Kendilerini Bektaşî gibi göstererek bu tarîkatı kendilerine siper olarak kullandılar. Haramlara helâl, nefsin arzû ettiği kötü isteklere serbesttir demekle, bozuk rûhlu insanlar arasında yayıldılar. Halk arasında anlatılan Bektâşî fıkraları bu sahte ve yalancı Bektâşîlere âittir.

Hâcı Bektâş-ı Velî’nin Makâlât adında Arapça bir eseri vardır. Sonradan “nefes” adıyla yazılan ve ona nisbet edilen şiirler, onun değildir.

Sponsor Bağlantılar

Etiketler:, ,

Hacı Bektaş-ı Veli Kimdir, Hacı Bektaş-ı Veli’nin Hayatı için yapılan yorumlar : 8 Yorum yapıldı


 1. ALİ  yorumladı. 19:13 - 11 / 01 / 2013:

  BELGESELDE OLMALI BENİM HİÇ İŞİME YARAMADI

 2. muthismis  yorumladı. 19:53 - 22 / 01 / 2013:

  müthişmiş.çok işşime yaradı.ödevim için.

 3. selen  yorumladı. 14:27 - 21 / 05 / 2013:

  çok işime yaradı bunun sayesinde sınavdan 100 aldım.

 4. burçin  yorumladı. 12:56 - 28 / 05 / 2013:

  emeğinize sağlık çok işime yaradı alırım 100 :

 5. burçin  yorumladı. 12:57 - 28 / 05 / 2013:

  aliye söyleyin ona beğendirmiyorlar buda ona kapak olsun

 6. melisa  yorumladı. 10:45 - 09 / 11 / 2013:

  çookk güzel 100 den 5 aldım

 7. Sualp  yorumladı. 21:52 - 02 / 01 / 2014:

  eyw kardes diyerki sayfalardan çok iyi bilgileri kendin bulup koymussun genellikle hep kopyala yapıstır yaparlar ama sen yapmmamıssın hll olsun

 8. ecem  yorumladı. 11:05 - 06 / 04 / 2014:

  güzeldii:()

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Sponsor Bağlantılar