Magna Carta Nedir, Nerede İlan Edilmiştir Kısaca

Sponsor Bağlantılar

Magna Carta nedir?,Magna Carta ne demek?,Magna Carta hakkında kısaca bilgi,Magna Carta nerede ilan edildi?,Magna Carta nerede imzalandı?,Magna Carta kimler arasında imzalandı?

Magna Charta, 1215’te Kral John tarafından imzâlanan, İngiliz halkıyla kral arasındaki hak ve hukuku bir anlaşma ile ayıran ilk siyâsî belgedir. Büyük ferman adlarıyla da anılan Great Charter, yâni Magna Charta, altmış üç maddeden meydana gelir.

Kralın idâresini bâzı kânunlar ve şartlarla sınırlandıran Magna Charta, bu özelliğiyle İngiltere’ye demokrasinin yerleşmesinde önemli bir rol oynamış, ayrıca kralın hükümranlığını bâzı şartlarla sınırlandıran bir anlaşma olması bakımından da dünyâ târihinde önemli bir yer tutmuştur.

Magna Charta (Büyük ferman) olarak ülkeye dağıtılan metinde en ilgi çeken madde, hiçbir hür insanın yürürlükteki kânunlara başvurmaksızın tutuklanamayacağı, mülkünün elinden alınamayacağı, öldürülemeyeceği idi.

1215 senesinde Avrupa’da ilk defâ ortaya çıkan bu fikir, aslında, İslâmiyetin bütün insanlara yedi asırdır anlattığı bir husustu. İngiltere’nin denizci bir ülke olması ve Haçlı Seferleri (1096-1270) sırasında Müslümanlarla temasa geçmeleri onları bu kadar erken uyandırdı.

1700 senelerinde Magna Charta, demokratik düşünceler hâlinde birçok millet tarafından benimsenmişti. ABD Başkanı Thomas Jefferson, 1776 senesinde bu düşüncelerle ABD İstiklâl Beyannamesi’ni hazırlamış ve böylece ABD’nin politik yapısı meydana çıkmıştır.

Sponsor Bağlantılar

Etiketler:, , , , ,

Magna Carta Nedir, Nerede İlan Edilmiştir Kısaca için yapılan yorumlar : 3 Yorum yapıldı


  1. bahar  yorumladı. 20:45 - 09 / 04 / 2013:

    bilgi güzel hazırlanmış

  2. mehmet  yorumladı. 13:59 - 11 / 10 / 2013:

    olum kısaca dedik upuzun yazmışlar

  3. ilayda  yorumladı. 14:16 - 09 / 05 / 2015:

    çok teşekkürler çok işime yaradı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Sponsor Bağlantılar