facebooktwitterflickerdiggrss
Buradasınız : Ana sayfa » Ne Nedir

Mevlid Kandili Hakkında Kısaca Bilgi

kuran

Mevlid Kandili nedir?,Mevlid Kandili hakkında bilgi,Mevlid Gecesi Hakkında Bilgi,Mevlid Kandilinde Ne Olmuştur?,Mevlid Gecesinde Ne Oldu?

Mevlid gecesi, İslâm dîninin kıymet verdiği mübârek gecelerden biridir. Mevlid, Arapça “doğum zamânı” demektir. Kamerî takvimdeki aylardan Rebîu’l-evvel ayının on birinci ve on ikinci günleri arasındaki geceye Mevlid gecesi denir. Çünkü bu gece, dünyadaki bütün insanlara en son peygamber olarak gönderilen hazret-i Muhammed Mustafa’nın (sallallahü aleyhi ve sellem) doğduğu gecedir. İslâmiyette bu gece, Kadir gecesinden sonra en kıymetli gecedir.

Peygamberimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) nübüvvetten (peygamber olduğunun bildirilmesinden) sonra, her yıl bu geceye ehemmiyet verirdi. Her peygamberin ümmeti kendi peygamberinin doğum gününü bayram yapardı. Bu gün de bütün Müslümanların bayramı, neş’e ve sevinç günü olmuştur. Dünyânın her yerindeki Müslümanlar, bu kutsal gecede, Kur’ân-ı kerîm okuyarak, ibâdet ederek, mevlid okuyarak Allahü teâlâya yalvarırlar. Birbirlerini ziyâret ederek hediyeleşirler. Bu gece, Peygamber efendimiz doğduğu için sevinenler affolur. Bu gecede, Resûlullah’ın (sallallahü aleyhi ve sellem) doğum zamânı görülen halleri okumak, dinlemek, öğrenmek, dînen makbul ve mûteber olur. Peygamberimiz kendileri de bunları anlatırlardı. Eshâb-ı kirâm da bir yerde toplanıp okurlar, bu hâlleri anlatırlardı. Peygamberimizin doğum zamânı görülen hârikalar, sayılamayacak kadar çoktur. Bunlar Siyer kitaplarında uzun yazılıdır.

Admin
Admin Hakkında :

4 Yorum var

4 | sevdanur

14 Ocak 2015 ● 17:20

çooook güzel çok beğendim DİN ödevime yardımcı oldu.:D

3 | lojin

19 Mayıs 2014 ● 15:08

good

2 | lojin

19 Mayıs 2014 ● 15:08

bu site çok güzel çok beğendim aradığım şeyler yeteri kadar yerinde ve tam

1 | merve

1 Mayıs 2013 ● 13:00

bu site çök güzel bilgiler harika

Yorum Bölümü

Bizi takip edin

Arama yapınKategoriler

Arşivler
Ne Nedir? Kim Kimdir? ve Bilgi Özeti kategorileri altında yazılı yazılarımız çeşitli ansiklopedilerden alıntıdır.. Tüm Hakları Saklıdır.