Özdirenç Birimi ve Formülü Nedir?

Sponsor Bağlantılar

Özdirenç Birimi ve Formülü Nedir?,Özdirenç hakkında kısaca bilgi,Özdirenç nedir?,Özdirenç ne demek?,Özdirenç nelere bağlıdır?,Özdirenç sıcaklıkla nasıl değişir?,Özdirenç sıcaklık ilişkisi

Özdirenç, bir iletkenin birim uzunluk ve birim kesitteki parçasının, elektrik akımına karşı gösterdiği dirençtir. Özdirencin birimi “ohm.cm” olup, 1 ohm.cm, bir cm uzunluğunda ve 1 cm2 kesitli bir iletkenin direncine eşittir.

Özdirenç s (ro) harfi ile gösterilir ve

            direnç x kesit                           R.S.

s =——————————  =  ————————— ’dir.

               Uzunluk                                     L

Bir iletkenin özdirenci, iletkenin cinsine, sıcaklığına da bağlıdır. O°C de direnci R0 ve özdirenci s0 olan bir iletkenin t °C’deki direnci (R) ve özdirenci (s):

R = R0 (1+at) , s= s0 (1+at) olur.

(a), özdirencin sıcaklıkla değişme katsayısı olup mâdenî iletkenlerde pozitif, elektrolitlerde, kömür, cam ve porselende negatif; konstantan ve magnanin gibi bâzı alaşımlarda ise hemen hemen sıfırdır.

Metaller soğukken özdirenç düşer, sıcakken artar. Bir ametal olan karbonun özdirenci, sıcaklıkla azalır. Bâzı metal bileşiklerinin özdirenci (meselâ selenyum) sıcaklıktan etkilenmez. Bundan başka selenyumun özdirenci aydınlanmanın, bizmutunki ise içinde bulunduğu manyetik alanın şiddetinin tesirindedir. Mutlak sıfır noktasında (-273°C) bütün iletkenlerin özdirenci sıfıra eşittir. Özdirenç ne kadar küçükse iletkenlik o derece iyidir. Bâzı önemli metallerin özdirenci ohm x cm cinsinden şöyledir:

Gümüş: 1,6 x 10-6

Bakır: 1,8 x 10-6

Nikel: 12 x 10-6

Demir: 90 x 10-6

Sponsor Bağlantılar

Etiketler:, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Sponsor Bağlantılar