Papatyanın Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sponsor Bağlantılar

Papatyanın özellikleri,Papatyanın faydaları,Papatya nedir?,Papatya hakkında bilgi,Papatya nerede yetişir?

Familyası: Bileşikgiller (Compositae)

Türkiye’de yetiştiği yerler: Hemen hemen bütün Anadolu.

Papatya, mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açan, 20-50 cm boyunda, güzel kokulu bir yıllık otsu bitkidir. Yol kenarı, boş alanlarda oldukça çok rastlanır. Yaprakları parçalı ve tüysüzdür. Çiçekler dalların ucunda küçük başçıklar (kapitulum) hâlinde bulunurlar. Başçıkların orta kısmında bulunan çiçekler tüp şeklinde ve sarı renkli hermafrodittir. Kenarlarda ise 15-20 tâne dil şeklinde, beyaz renkli dişi çiçekler bulunur.

Kullanıldığı yerler (Faydaları): Çiçek durumu başları, çiçek açmadan önce toplanarak gölgede kurutulur. Bileşiminde uçucu yağlar, rezin, acı maddeler ve fenolik bileşikler bulunur. % 1’lik çay hâlinde sabahları aç karnına bir bardak içilebilir. İdrar çoğaltıcı, iştah açıcı, yatıştırıcı ve gaz söktürücü etkilere sâhiptir. Basur memelerinde ağrı kesici, tedâvi edici etkiye sâhiptir. Boyar madde olarak da kullanılır.

Alman Papatyası (Anthemis nabilis) Orta Avrupa’da yetişir ve kültürü de yapılır. Dişli çiçekleri beyazımsı renklidir. Memleketimizde 50 kadar Anthemis türü bulunmakta ve İzmir papatyası, yabânî papatya, beyaz papatya gibi isimlerle bilinmektedir.

Sponsor Bağlantılar

Etiketler:, , , ,

Papatyanın Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. 666856566  yorumladı. 17:55 - 16 / 01 / 2014:

    hiç alakası yok addddddddddddmmmmmmmmiiiiiiiiiiiinnnnn yavrum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Sponsor Bağlantılar