Ravza-i Mutahhara Hakkında Bilgi

Sponsor Bağlantılar

Ravza-i Mutahhara Hakkında Bilgi,Ravza-i Mutahhara Nerededir?,Ravza-i Mutahhara Neresidir?,Ravza-i Mutahhera

Ravza-i Mutahhara, Medîne’deki Mescid-i Nebî içinde bulunan mübârek yer. Buraya “Ravda-i mübâreke” ve “Ravda-i mukaddese” de denir. Ravza-i Mutahhera, Medîne Câmii içinde, Resûlullah’ın sallallahü aleyhi ve sellem kabr-i şerîfiyle câminin o zamanki minberi arasında olup, yirmi altı metre uzunluktadır. Ravda, “bahçe” demektir. O zamanki minber-i şerîf, üç basamak ve bir metre yüksekti. 654 yangınında tamâmen yandı. Çeşitli yıllarda, çeşitli minberler yapılmış, bugünkü on iki basamaklı mermer minberi Sultan Üçüncü Murâd Han 1590 (H. 998) da İstanbul’dan göndermiştir.

Yeryüzünün en kıymetli yeri Kâbe-i muazzama ve bunun etrâfındaki Mescid-i haram denilen câmidir. Bundan sonra, Medîne’deki Ravda-i mukaddesedir. Üçüncü olarak Mekke-i mükerreme şehridir. Ravda-i mutahhera, Mekke’den daha üstündür. Peygamberimiz sallallahü aleyhi ve sellem bir hadîs-i şeriflerinde buyurdular ki: “Kabrim ile minberim arasındaki yer, Cennet bahçelerinden bir bahçedir”. Burada yapılan ibadetlerin kabul edilmesi daha çok ümit edilir.

Hacca giden Müslümanlar, Mekke’deki hac vazîfelerini îfâ ettikten sonra, Medîne’ye gelirler. Medîne şehri uzaktan görülünce salât ve selâm getirilir. Sonra bu konuda yazılmış kitaplardaki duâlar okunur. Şehre veya mescide girmeden önce gusl abdesti alınır. Medîne’ye girince, yalnız kabr-i Nebî’yi (sallallahü aleyhi ve sellem) ziyârete niyet edilir. Şehirde edep ve saygı ile yürünülür ve namazda okunan salevât-ı şerîfeleri  okuyarak ve duâ ederek mescide gelinip, minber yanındaki Ravda-i mutahherada iki rekat “Tehıyyet-ül-mescid”, iki rekat da “şükür namazı” kılınır. Duâdan sonra, kalkılıp edeple Hücre-i seâdete gelinir. Yüzü Peygamberimizin kabri tarafına dönerek sırası ile Peygamberimizin, hazret-i Ebû Bekr’in ve hazret-i Ömer’in kabirleri ziyâret edilip duâ edilir.

Sponsor Bağlantılar

Etiketler:, , ,

Ravza-i Mutahhara Hakkında Bilgi için yapılan yorumlar : 3 Yorum yapıldı


  1. İsmini Vermek İstemeyen Emrullah  yorumladı. 17:00 - 12 / 03 / 2015:

    Ravza Yazacağınıza Ravda Yazmışsınız Bilmeyen Birisi Yanlış Yazabilir Düzeltirseniz Sevinirim . Şimdiden Teşekkür Ederim …

  2. hamide  yorumladı. 12:17 - 19 / 04 / 2015:

    çok sağ olun vala ödevime çok yardımcı olduz.teşekkür ederim

  3. mns  yorumladı. 12:19 - 19 / 04 / 2015:

    zaten doğru yazmışlar ya sen neyden bahsediyorsun hiç bir şey anlamadım sen iyimisin ya vatandaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Sponsor Bağlantılar