facebooktwitterflickerdiggrss
Buradasınız : Ana sayfa » Ne Nedir

Şakayık Çiçeği Nedir, Nerede Yetişir?

şakayık

Şakayık çiçeği nedir?,Şakayık çiçeği hakkında bilgi,Şakayık çiçeği nerede yetişir?,Şakayık ne demek?,Şakayık nerede kullanılır?

Familyası: Düğünçiçeğigiller

Türkiyede yetiştiği yerler: Anadolu’da yetişir. Genellikle dağlık bölgelerde, orman altlarında ve gölgelik yerlerde bulunurlar.

Şakayık, Mayıs-haziran ayları arasında kırmızı veya pembe renkli ve büyük çiçekler açan, 50-100 cm boylarında, çok yıllık otsu bir bitkidir. Kökler iğ şeklinde, kahverengimsi renkli yumrular hâlindedir. Yapraklar derin parçalı veya lobludur. Genellikle dağlık bölgelerde, orman altlarında ve gölgelik yerlerde bulunurlar. Türkiye’de altı türü tabiî olarak yayılmış bulunmaktadır. Ayıgülü, ormangülü gibi isimlerle de bilinir.

Kullanıldığı yerler: Büyük ve gösterişli çiçeklerinden dolayı, birçok kültür çeşitleri bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Köklerinde uçucu yağ, nişasta, şekerler ve alkaloit bulunur. Kökleri sara ve boğmacada yatıştırıcı olarak kullanılmaktadır. Kabız edicidir.

Admin
Admin Hakkında :

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Bizi takip edin

Arama yapınKategoriler

Arşivler
Ne Nedir? Kim Kimdir? ve Bilgi Özeti kategorileri altında yazılı yazılarımız çeşitli ansiklopedilerden alıntıdır.. Tüm Hakları Saklıdır.