facebooktwitterflickerdiggrss
Buradasınız : Ana sayfa » Kim Kimdir

Zaloğlu Rüstem Kimdir?

zaloğlu rüstem

Zaloğlu Rüstem kimdir?,Zaloğlu Rüstem hakkında bilgi,zaloglu rustem

Zaloglu Rustem, İran efsânevî kahramanlarındandır. Ünlü İran şâiri Firdevsî’ye âit olan Şehnâme adlı eserde büyük bir kahraman olarak gösterilir. Rüstem, Türk Edebiyatında Rüstem-i Zal, halk ağzında da Zaloğlu Rüstem diye anılır. Bilhassa İranlılar ile Turanlılar arasındaki mücâdelelerde kahramanlık, güçlülük ve yiğitlik göstermiştir. Bu yüzden pehlivan, yiğit, hükümdar gibi şahısları övmek için Zaloğlu Rüstem’in adı kullanılır.

Admin
Admin Hakkında :

1 Yorum var

1 | yalçın

18 Aralık 2012 ● 23:54

erzurum narman ilçesi henk yani şimdiki adı mehenk şehrinde yaşamıştır. eğer tarihi tebaruhu okursanız çok ayrıntılarını bulursunuz sam nam ve birde kız kardeşi ismini anımsamadım sam büküki samikale köyünde nam narman ilçeside kızkardeşleride kızılkilisede yaşamışlar.samın oğlu zal zalın oğlu RÜSTEM lütven araştırmadan yorum yapmayın TARİHİ TEBERUH ERZURUM BÖLGESİNİ ARAYIN TÜM GERÇEKLER ORDA kitabı biraz zor bulursunuz bu kitaplar var lütven tarihimizi gerçeklerini bu kitaplardan öğrenin.

Yorum Bölümü

Bizi takip edin

Arama yapınKategoriler

Arşivler
Ne Nedir? Kim Kimdir? ve Bilgi Özeti kategorileri altında yazılı yazılarımız çeşitli ansiklopedilerden alıntıdır.. Tüm Hakları Saklıdır.