facebooktwitterflickerdiggrss
Buradasınız : Ana sayfa » Ne Nedir

Zamir Nedir Örnekleri Nelerdir?

zamir nedir

Zamir nedir?,Zamir örnekleri nelerdir?,Zamir kısa konu anlatımı,Zamir hakkında kısaca bilgi,Zamir çeşitleri ve örnekleri,zamirler hakkında bilgi

Zamir, bir ismin yerine kullanılan, ismin yerini tutan kelime veya ektir. İsim olmayıp ismin yerini tutan kelimelerdir. Kelime durumundaki zamirler dörde, ek zamirleri de ikiye ayrılır.

Kelime zamirler:

1.  Kişi (Şahıs) zamirleri: Bunlar kişi adlarının yerlerini tutmak için kullanılır: Ben, sen, o, biz, siz, onlar gibi. Ayrıca, asıl şahıs zamirlerinden daha kuvvetli mânâya sâhip olan “kendi” kelimesi dönüşlülük zamiri adını alan bir başka şahıs zamiridir.

2.  İşâret zamirleri: Varlıklar işâret edilerek onların adları yerine kullanılan zemirlerdir: Bu, şu, o, bunlar, şunlar, onlar gibi.

3.   Belirsiz zamirler: Yerlerine kullandıkları isimleri belirsiz olarak bildiren zamirlerdir. Bâzısı, birkaçı, pekazı, pekçoğu, herkes gibi.

4.  Soru zamirleri: Varlık adlarının yerini soru yolu ile tutarlar: Kim, ne, kimler, neler gibi.

Ek durumundaki zamirler:

İyelik zamirleri, âit olduğu kişinin yerini tutar. Ekleri: -(i)m, -(i)n, -(s)i, -(i)miz, -(i)niz, -leri’dir. Meselâ; ev-im, ev-in, ev-i, ev-imiz, ev-iniz, ev-leri veya sıra-m, sıra-n, sıra-sı, sıra-mız, sıra-nız, sıra-ları gibi.

İlgi zamiri ise, tek şekilli bir ek olan -ki ekidir. Bu ek, isim tamlamasında tamlananın yerini tuttuğu için ilgi zamiri adını almıştır. Meselâ; bizim-ki, annemin-ki, Seyfi’ninki gibi.

Admin
Admin Hakkında :

6 Yorum var

6 | İrem

1 Ocak 2014 ● 18:03

çok sağolunnnnn :))) uğraşılmış belli :))

5 | melike

28 Mayıs 2013 ● 17:57

süleymanın dediği gibi bunu yapan eller dert görmesin allah razı olsun,

4 | süleyman

28 Mayıs 2013 ● 17:53

dert görmesin

3 | süleyman

28 Mayıs 2013 ● 17:52

allah razı olsun bunu yapan eller

2 | kuzey

6 Mart 2013 ● 16:09

süper sağolun alperin dediğiği gibi tşkr

1 | alperen

4 Mart 2013 ● 15:24

saolun yapan eller der görmesin

Yorum Bölümü

Bizi takip edin

Arama yapınKategoriler

Arşivler
Ne Nedir? Kim Kimdir? ve Bilgi Özeti kategorileri altında yazılı yazılarımız çeşitli ansiklopedilerden alıntıdır.. Tüm Hakları Saklıdır.