Zebur Nedir? Zebur Hakkında Kısaca Bilgi

Sponsor Bağlantılar

Zebur nedir?,Zebur kime indirilmiştir?,Zebur hakkında kısaca bilgi,Zebur kimlerin kitabıdır?

Zebur, meşhur dört büyük ilâhî kitaptan biridir. Allahü teâlâ tarafından Dâvûd aleyhisselâma indirilmiştir. Benî İsrâil’in peygamberlerinden olan Dâvûd aleyhisselâm, peygamberlikle sultanlığı kendinde toplamış bir peygamberdir. Dâvûd aleyhisselâmın çok güzel ve tesirli sesi olup, kendisine İbrânî dilinde Zebûr kitabı geldi. Kur’ân-ı kerîmde meâlen; “Biz Dâvûd’a (aleyhisselâm) Zebûr’u verdik.” (İsrâ sûresi: 55) buyrulmuştur.

Bu kitap manzum şekilde olup, Tevrât’tan sonra indirilmiştir. Vâz ve nasîhat şeklindedir. Tevrât’ı açıklamış, onun hükümleriyle amel etmeye çağırmıştır. İçinde, helâl ve harama dâir hükümler yoktur. Zebûr, Tevrât’ı neshetmemiş, onun hükümlerini yürürlükten kaldırmamıştır. Ayrı bir şerîat kitâbı değildir. Dâvûd aleyhisselâm da hazret-i Mûsâ’nın getirdiği dîni kuvvetlendirdiğinden, resûl olmayıp, İsrâiloğullarına gönderilen peygamberlerden biridir.

Dâvûd aleyhisselâmın çok güzel, pek yanık ve tatlı sesle okuduğu Zebûr’u, dinleyenler hayran kalıp, kendinden geçerdi. Zebûr okunacağı zaman, insanlar, cinler, ehil ve yırtıcı hayvanlar durur, kuşlar üzerlerine kanat gerer, rüzgâr dinerdi.

Hadîs-i şerîfte bildirildiği üzere Peygamber efendimiz bir gün Ebû Mûsel Eş’arî’yi (radıyallahü anh) Kur’ân-ı kerîm okurken dinledi ve; “Gerçekten sana Dâvûd’un (aleyhisselâm) mizmarlarından (güzel ses ve âhenginden) biri verilmiştir.” buyurdu. Resûlullah efendimiz onun sesini Dâvûd aleyhisselâmın sesine benzetmiştir.

Kur’ân-ı kerîmden önce inzâl edilen (indirilen) bu Zebûr ve diğer ilâhî kitapların elde asılları olmayıp, hepsi zamanla tahrif veya yok edilmişlerdir.

Sponsor Bağlantılar

Etiketler:, , ,

Zebur Nedir? Zebur Hakkında Kısaca Bilgi için yapılan yorumlar : 4 Yorum yapıldı


 1. tuğba  yorumladı. 20:54 - 10 / 10 / 2013:

  güzel bir bilgi ama uzun

 2. JJGK  yorumladı. 19:54 - 14 / 01 / 2014:

  çok işe yarıyor thank

 3. abidikgubidik  yorumladı. 14:51 - 01 / 03 / 2014:

  yinede gerçekten uzun ve abidik gubidik

 4. Abuzar saçma :D  yorumladı. 18:11 - 04 / 11 / 2014:

  İyiki kısa dedik lan 😀 demeseydim acaba ne kadar olcaktı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Sponsor Bağlantılar