Acem Lalesi

Acem lalesi,turuncu, krem sarı ve tonları ile birlikte yetiştirilmesi hiç de zor olmayan ve renkleri ile birlikte görünümü muhteşem olan bir çiçektir. Kültür bahçeliğin de de çok tanınan ve kullanılan bu bitkinin aynı zaman da bir çok olup bir yıllık olanları da vardır. Bu bitki ile birlikte park ve bahçeler de çok güzel bir peyzaj oluşturulmaktadır. Ayını zamanda saksı da da yetişen bu bitkilerin çiçekleri gündüzleri açılıp  akşam üstü saatlerin de de kapanmaya başlamaktadır.

Bitkinin bazı türleri ise kesme çiçekçilikte kullanmak amacı ile yetiştirilmeye gayet uygundur. Bu bitkiler özellikle sıcak güneşli ve açık alanları severler. Bunların yetiştirilmesi de tohum aracılığı ile olmaktadır. Açan ve bundan bir süre sonra da solan çiçekler eğer kesilirse yeniden çiçek açabilirler. Bazı Acem lalesi türlerinde ise etrafa kendiliğinden saçılan tohumlardan kendi kendine de yen Acem laleler üretmektedirler.

Acem laleleri sıcağı seven ama kışın soğuğa da dayanabilen türleri olan bir bitkidir. Ayını zamanda da yetiştirilmesi çok keyiflidir.

 

 

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir