Akyazı İlçesi

Akyazı Sakarya’nın en güzel ve en gözde ilçelerinden biridir. Bu ilçenin bir çok özelliği de bulunmaktadır Aynı zamanda oldukça tarihi bir geçmişe sahip olan Akyazı bir çok tarih kalıntılarını da günümüzde korumayı başarmıştır. Ayını zamanda oldukça görkemli bir görünüme de sahip olan bu ilçe harika güzellikleri sayesinde de yılın belli dönemlerinde turistler tarafından bile ziyaret edilmektedir.

Akyazı ilcesi zengin bir tarihi geçmişe de ev sahipliği yapmıştır. Tarih de Bitanya ve Misya olarak bilinen bu ilçe ilk olarak Lidyalılar tarafın yönetildi. ve daha sonra dönemlerde de Pres imparatorluğu tarafından yönetime geçti.

Bu dönem sonrasın ise Pers imparatorluğuna savaş ilan eden büyük İskender bu savaştan zafer ilan ederek Akyazı ilçesini kendi topraklarına katmayı başarmıştır.

Ancak bundan kısa bir süre sonra roma imparatorluğu ile savaşan büyük İskender bu savaşta yenilerek Akyazı ilçesini roma imparatorluğuna devretmiştir.

Roma imparatorluğundan sonra ki dönemde de Ana Dolu Selçuklular devleti tarafından ele geçirilen Akyazı ilçesi en son olarak da Osmanlı imparatorluğu tarafından yönetilmiş ve oldukça uzun bir dönem de Osmanlı devletinin himayesi altında tutulmuştur.

Akyazı ilçesinin ekonomik yapısı da geçmiş dönemler göre hız ile gelişmiştir. Özellikle de halkının oldukça çalışkan olduğu bu ilçede geçim kaynağı ise tarıma dayanmaktadır. Bunun la beraber ilçede buğday.pancar ve mısır yönetimi de bulunmaktadır.

Aynı zamanda da tam bir fındık üretim merkezi olan Akyazı ilçesinde fındık üretimi de ilk sıra da bulunan bu güzel ilçemizde yılda yaklaşık 11.oooton civarın da da fındık üretilmekte ve ayını zamanda ülkemizin dört bir tarafına sunulmaktadır.

Bu yüzden günümüz de fındık denince akla gelen fındık üretim merkezlerin den biri de Sakarya’nın Akyazı ilçesidir.

Ak yazı ilçesinin en belirgin özelliklerinden biri de sanayileşme bakımından oldukça gelişmiş olmasıdır. Bu yüzden bu güzel ve harika ilçe de göç etmek gibi bir durum söz konusu değildir. Nüfusunun önemli bir kısmı ova köylerinde bulunan Akyazı ilçesinin şu anda nüfusu da 85. 499 civarındadır. Bu yüzden nüfus bakımından da oldukça geniş olan bu harika ilçe bu önemli özelliği sayesinde de ülkemizin en çok nüfuslu olan ilçelerinden biri arasında yer almaktadır.

Akyazı ilçesi, 1535 yılına kadar sapanca’ya bağlı bir ilçeydi.İlçemiz 1867 yılına kadar bursa iline bağlandı. Daha sonra ki yıllarda yani 1944 yılında ise Kocaeli ilcesine bağlandı.İlçe daha sonra 1954 yılında Sakarya’nın il olma özelliğini alma

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir