Kangren Nedir

Kangren insan hayatının nadiren de olsa en tehlikeli sağlık sorunlarından biridir. Çeşitli sağlık sorunları yüzünden meydana gelen kangren taşıdığı riskler nedeni ile de genel sağlığın tehlikeye girmesine bile yol açmaktadır. Bu neden le uzmanlar kangren sorunun oldukça önemli bir sorun olduğunu ve henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda da hemen ve fazla vakit kaybetmeden bir doktora başvurulması gerektiğini söylemektedirler.

Kangren nedir?

Kangren:

Çeşitli nedenlere bağlı olarak kan akışında azalmaların oluşmasına ve damarların tıkanmasına bağlı olarak meydana gelen bir hastalıktır. kangrenin en olumsuz olan yönü de mutlak olarak erken bir tedavi gerektirmesidir. Erken tedavi durumunda kişi bu sorundan tamamen kurtulabilme imkanın da kavuşmaktadır.

Kangrenin başlıca nedenleri ise şunlardır:

-Sigara ve Alkol.

-Damar sertliği.

-Şeker hastalığı.

-Hiper tansiyon da kangren rahatsızlığının oluşumunda etkin bir rol oynamaktadır.

Özellikle sigara ve alkol aynı zamanda kangren rahatsızlığının oluşmasında etkin bir rol oynayabilmektedir.

Kangrenin başlıca belirtileri ise şunlardır:

-Deride hafif derecede itilhaplanmalların oluşması.

-Derinin kızarması.

-Derinin beyaz bir renk alması ve deriye basınç uygulandığında beyaz rengin hemen pembesi bir renge dönüşmesi.

-Derinin ilk aşamada Koyu kırmızı sonra mor ve son olarak da siyah bir renge dönüşmesi kangrenin başlıca belirtileridir.

ıNe yazık ki kangrenin meydana gelmesi ile birlikte tedavisinin başarılı olması Oldukça zor olmaktadır. Kangrenin oluşumundan sonra tedavi uygulaması olarak ta iki farklı seçeneğe başvurulmaktadır.

İlk seçenek olarak ise kangren inin oluşturduğu kısımın kuruyarak kendiliğinden düşmesi beklenmektedir.ikinci seçenek de kangren oluşan bölgenin ağrısının kesilmesi ve iltihabın daha fazla yayılmasının önlenmesi amacı ile ilgili kangrenli kısmın kesilmesidir. Dolayısı ile oluşumundan itibaren hızla gelişebilen kangren rahatsızlığının ne yazık ki bir tedavisi bulunmamaktadır.

Uzmanlar ise hemen bütün hastalıkların ana nedenlerinden biri olan sigaranın da kangrenin oluşumunda etkin bir rol oynadığının altını çizmektedirler.Bu neden le uzmanlar ayını zamanda genel sağlığın da tehlikeye girmesine neden olan sigaradan ve dumanın bulunduğu her ortam dan uzak durulması gerektiğini söylemektedirler.

 

 

 

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir