Sedir ağacı Nedir?

Sedir ağacı Çamgiller ailesinden yaprak dökmeden her daim yeşil kalabilen yaklaşık 30-40 metre uzayan ve ayını zamanda uygun koşulları bulduğunda bin yıl yaşayabilecek olan kozalaklı bir ağaç türüdür. Tohumdan bir ağaç sedir tam 3-5 yılda bir tohum verir. Bu tohumlar ise çok değerlidir. Kozalakları fıçı seklin de olan sedir ağacının kozalakların da da bol reçine bulunmaktadır. Tam 26 ay gibi bir sürede kozalakları olgunlaşan sedir ağaçlarının çam kozalaklarından farkı ise aralarında hiç boşluk olmamasıdır. Genelde Akdeniz havzasında yetişen ağacın dört türü bulunmaktadır.

Bunlar ise şunlardır.

-Atlas sediri.

-Himalaya sediri.

-Kıbırs sediri.

-Lübanan sediri.

Reçineler ağacın herhangi bir neden den dolayı yaralanması halinde ağacın kendi kendini tedavi etmesine yardımcı olmaktadır. Üstelik kimyasal yapısı nedeni ile bitkiyi böcek ve kurtlardan da korumaktadır. Bu yüzden çam,selvi,ve gök pınar gibi reçineli ağaçlar elde edilen keresteler böceklere ve kurtlara dayanıklı olduğu için tercih edilmektedir.  Bu reçinelerin ağaçlara sağladığı diğer bir fayda ise oksijen ile temaslarını kesip bozulmalarını önlemektir.Bu özellik ayını zamanda eski mısır’da ölülerin mumyalanmasında da kullanılmış ve halk arasında anitseptik özelliği sayesin de çok sık kullanılmıştır.

Ayrıca bu reçine sayesin de suya karşı dayanıklı yapısı sayesin de antik uygarlıklar tarafından bir gemi yapımında kullanılmıştır.

Sedir ormanları ise tarih boyunca en çok yıkıma uğrayan türdür. Çünkü odunu değerlidir. ama fizki koşulları ve ulaşımın kolay olmaması Toroslar da’ki varlığını sürdürmeye devam etmesine neden olmuştur. Bügün ise en geniş sedir ormanı toroslar’da bulunmaktadır. Bizde Toros sediri olarak bilinen ağaç ayını zamanda lübnan sediri olarak bilinmektedir b ağacın bir diğer adı da katran ağacıdır.

Sedirler genelde ışığı sevdiği için onlara yarı ışık ağacı da denmektedir. Sedir ağacı kutsal kitaplarda da geçen bir bitkidir. Üstelik gücün ve kuvvetin temsili olarak ta görülmektedir. Lübnan bayrağındaki sedir ise sadece gücü temsil etmektedir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir